Wygodny zlew, modny kran i ceramiczny blat ? to elementy, o których musisz pamiętać robiąc remont kuchni…

 

Ostatnio modne i praktyczne stało się instalowanie w kuchni małego, okrągłego zlewu, który służy głównie do przygotowywania posiłków. Odkąd brudne naczynia najczęściej myjemy już tylko w zmywarkach, duże zlewy stały się zbędne. Montując mały zlew od razu zyskujesz więcej wolnej przestrzeni na blacie. Co najważniejsze, możesz zrobić to samodzielnie, nawet jeżeli Twój blat wykonany jest z płytek ceramicznych. Z narzędziami Dremel i naszym poradnikiem krok po kroku będzie to bardzo proste.

 

 

 

Potrzebne narzędzia:

 • Zestaw Dremel TRIO oraz oryginalne akcesoria Dremel:
  • końcówka do cięcia glazury (TR562)
  • uniwersalna węglikowa końcówka do cięcia (TR563)
  • przystawka do cięcia po linii i kole

 

 

Potrzebne materiały:

 • Okrągły zlew ze stali nierdzewnej
 • Designerska bateria kuchenna
 • Silikon sanitarny
 • Syfon do zlewu z przelewem
 • Rury do podłączenia do kanalizacji

 

 

Krok 1

Remontując kuchnię zdecydowałeś się na zamontowanie modnego blatu ceramicznego. Jest on bardzo efektowny i łatwo utrzymać go w czystości. Stalowy, okrągły zlew będzie fantastycznie prezentować się na takiej powierzchni. By zamontować taki zlew, potrzebujesz narzędzia Dremel TRIO z końcówką do cięcia glazury (TR562) i przystawką do cięcia po kole. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego narzędzia Dremel TRIO każde cięcie, nawet w płytkach ceramicznych, będzie idealnie równe i gładkie.

 

Zacznij od wybrania odpowiedniego miejsca na nowy zlew – bezpośrednio nad kuchenną instalacją kanalizacyjną, dokładnie po środku blatu, między ścianą i jego brzegiem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że cięciem nie osłabisz konstrukcji blatu. Teraz zaznacz obwód zlewu na powierzchni blatu kuchennego. Najlepiej jest odwrócić zlew do góry nogami i ołówkiem odrysować jego kształt (patrz: zdjęcie obok). Teraz zmierz szerokość brzegu zlewu, który będzie opierać się na blacie. Wewnątrz obrysu narysuj drugi okrąg, mniejszy od pierwszego o szerokość brzegu zlewu. Gumką wytrzyj obrys, który wykonałeś na początku.

 

 

Krok 2

Używając Dremel TRIO z końcówką do cięcia glazury (TR562) wytnij otwór w blacie z płytek ceramicznych wzdłuż narysowanej linii. W równym cięciu po okręgu pomoże Ci przystawka do cięcia po kole o maksymalnym promieniu 160 mm. W analogiczny sposób wytnij otwór w drewnianej podstawie ceramicznego blatu, także używając Dremel TRIO, tym razem z zamontowaną uniwersalną węglikową końcówką do cięcia (TR563).

 

 

Krok 3

Na blacie zaznacz ołówkiem obwód podstawy baterii kuchennej. Wybierz miejsce oddalone o ok 15 cm od otworu, który przygotowałeś na zlew. Następnie wzdłuż zaznaczonej linii wytnij otwór, zarówno w ceramicznym blacie, używając Dremel TRIO z końcówką do cięcia glazury (TR562), jak i w drewnianej podstawie blatu, zmieniając końcówkę na uniwersalną węglikową końcówką do cięcia (TR563). Pamiętaj o przystawce do cięcia po kole, która zdecydowanie ułatwi Ci pracę.

 

 

Krok 4

By zlew nie przeciekał musisz uszczelnić miejsce jego styku z blatem silikonem sanitarnym. Na początku nałóż szeroką warstwę silikonu na krawędź otworu przygotowanego pod nowy zlew. Dopiero teraz zamontuj zlew w blacie i nałóż drugą, tym razem cienką warstwę silikonu wzdłuż krawędzi zlewu. Nadmiar silikonu zdejmij palcem zamoczonym w roztworze wody i płynu do mycia naczyń. Dzięki temu zabiegowi będziesz mieć pewność, że zlew nie będzie przeciekać.

 

Zamontuj nową baterię kuchenną zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta kranu.

 

Teraz czas podłączyć całą konstrukcję do źródła wody i kanalizacji. Pamiętaj, aby zakręcić zawory doprowadzające wodę ciepłą i zimną do kuchni. Podłącz źródło wody do kranu używając klucza francuskiego i zestawu uszczelek. Pod zlewem zamontuj syfon z przelewem i podłącz go do rur kanalizacyjnych. Możesz także poprosić zawodowego hydraulika, by zrobił to za Ciebie.

 

 

Gotowy projekt

Oto efekt końcowy.