Projekt przedstawiający szklane szachy został wykonany przez Wojciecha Barcikowskiego i zajął trzecie miejsce w naszym konkursie.

 Wojciech Do wykonania potrzebne są:

 

Materiały:

·         Wzór figur szachowych (odręczne lub wydruk)

·         Listwa drewniana, dowolnego gatunku o wymiarach 1500mm x 40mm 20mm,

·         opcjonalnie drążek toczony o wymiarach około 1000mm, średnicy około 30mm (dostępny w większości hurtowni budowlanych)

·         Farby do drewna biała i czarna/czerwona, wedle uznania (bejca, impregnat, farby olejowe)

·         Dwie tafle szkła 300×300 mm o grubościach 3 mm oraz druga grubsza niż 3 mm

·         ołówek do szkła lub marker do płyt

·         Klej do szkła

Narzędzia:

·         DREMEL 3000 lub podobne z rodziny (DREMEL 225 dla wygody)

·         Ściernice diamentowe

·         Ściernica z tlenku glinu

·         Kamień szlifierski krzemowo-węglikowy

·         Frez szybkotnący

·         Taśmy szlifierskie o gradacji 60 i 120

·         Nuż do szkła (najlepiej olejowy)

·         Nożyczki / nuż do papieru

·         Sękownik opcjonalnie piła ręczna do drewna lub Dremel moto Saw

·         Liniał / listwa

 

Środki ostrożności:

·         Okulary ochronne Maska przeciw pyłowa

·         Rękawice np. monterskie

 

 
 1 Krok 1 – Podstawy figur

 

Listwę zafryzować wzdłuż na głębokość około 5mm, za pomocą piły stołowej lub frezu szybkotnącego o średnicy 3mm. Za pomocą sękownika ponawiercać listwę, zozostawiając niedociętą dolną część listwy. Niedocięcie, usunąć przy pomocy frezu szybkotnącego. Pozostałość zeszlifować taśmą szlifierską wstępnie papierem g. 60 i wygładzić g. 120. Przygotowane podstawy pomalować i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku wykorzystania wałka toczonego, należy dociąć wałek przy pomocy piły do drewna lub Dremel moto Saw na plastry o wysokości 20mm. Nacią/za frezować plastry wzdłuż średnicy, na głębokość około 5mm. Przygotowane podstawy pomalować i pozostawić do wyschnięcia.

 2  

Krok 2 – Szklane figury

PRZY PRACY ZE SZKŁEM, NALEŻY ZACHOWAĆ WSZELKIE ŚRODKI OSTROŻOŚCI!!!

 

Taflę szkła wytrasować na żądane wymiary, średnica podstaw określa szerokość figur. W tym projekcie jest to 31 mm, natomiast wysokości to :„pierwsza linia obrony” 16szt. 50mm „druga linia obrony” 12szt. 60mm „Król i Królowa” 4szt. 70mm) Następnie przy pomocy noża do szkła oraz liniału/listwy (jako prowadzenie) dociąć taflę na żądane wymiary. Podczas cięcia szkła, należy pamiętać, że krawędzie są bardzo ostre. Przy pomocy ściernicy z tlenku glinu, należy wstępnie za frezować  wszelkie ostre krawędzie oraz rogi, następnie wygładzić za pomocą kamienia szlifierskiego krzemowo-węglikowego. Ołówkiem do szkła lub markerem, zaznaczyć granicę wzorów. Ścierniwami diamentowymi, zmatować powierzchnię.  Wewnątrz granicy dla figur białych, na zewnątrz dla czarnych.

 3  

Krok 3 – Szklane figury      

Figury odpylić i odtłuścić, następnie pozostaje połączyć figury z podstawami, w razie konieczności zastosować klej do szkła.

   

 

 4 Krok 4 –  Szachownica

Taflę w razie potrzeby dociąć na odpowiedni wymiar i za frezować ostre krawędzie (w tym projekcie 300mm x 300mm) Wytrasować szachownicę na dolnej płaszczyźnie tafli, pasy współrzędnych około 9mm grubości, pola natomiast około 35x35mm. Przy wyrysowaniu pasa współrzędnych, należy pamiętać aby litery i cyfry wykonać w odbiciu lustrzanym. Przy pomocy ściernic diamentowych, zmatować odpowiednie pola. Całość odpylić i odtłuścić.