Kolejny projekt, jaki zrodził sie w mojej głowie to „swojego pomysłu” nakładki na pedały. Oczywiście można kupić gotowe, ale to nie to samo, jak zrobić coś samemu.

Zacząłem od projektu w Corel Draw. Projekt podstawowy to oczywiście z logo Fiat Punto – dość oklepany schemat, więc ostatecznie wybrałem ze swoim firmowym logo.

 

 

Krok 1

Projekt został wycięty laserem z 2mm nierdzewnej blachy, a następnie oszlifowany i doprowadzony do w miarę finalnego stanu. Przydał się tu oczywiście Dremel, którym wyszlifowanie obtopień i zadziorów pozostawionych przez laser poszło szybko i gładko.

 

 

Krok 2

Następnym etapem bylo zamowienie podkładek z 2mm plexi. Formując je na ciepło nadałem ich identyczną krzywiznę jak metalowych nakładek. Całość musi byc półokrągła aby pasowac do profilu pedałów w aucie.

 

 

Krok 3

Gdy juz wszystko zostało powyginane, nawiercone i oszlifowane, pozostało wypełnić szczeliny żywicą epoksydową z barwnikiem, aby brud nie zalegał na nakładkach.

 

W tym celu użyłem żywicy sprzedawanej w podwójnej strzykawce oraz barwnika fluorescencyjnego w proszku.

 

Trzeba bylo sie spieszyć (żywica zastyga po 2-3 minutach od zmieszania), dlatego też na cały proces jest bardzo mało czasu i należy sie sprężyć. W tym celu użyłem strzykawek, do których nakładałem żywicę i szybko wstrzykiwałem gęstą masę w szczeliny. Sposób pozwalał oszczędzić żywicę i nakładać ją bardzo dokładnie i bez zbędnego brudzenia wszystkigo dookoła.

 

 

Krok 4

Po odczekaniu godziny można było juz zabrać sie za szlifowanie nakładek. Dremel z końcówką z papierem ściernym bardzo sprawnie i szybko pozwolił mi oczyścić nakładki z nadmiaru żywicy i wypolerować całość na gotowo.

 

 

Krok 5

Efekt końcowy zadowalający, choć powstało trochę pęcherzyków, które po oszlifowaniu pokazały sie na powierzchni. Jednak po zamontowaniu nakładek nie bedzie tego zupełnie widac. Żywica została zabarwiona na pomarańczowo, ponieważ podświetlenie deski rozdzielczej w Fiat Grande Punto jest właśnie pomarańczowe. Natomiast podświetlenie nóg wykonane jest z taśmy LED UV, więc proszek fluorescencyjny zmieszany z żywicą pięknie świeci uwidaczniając wzór.

 

 

Autor: Case modding