Jeśli Twoje dzieci nie mogą doczekać się Bożego Narodzenia, spraw, aby oczekiwanie przemieniło się w intrygującą przygodę. Przygotuj wraz ze swoimi pociechami piękny kalendarz adwentowy z drewna. Ozdóbcie go wspólnie ulubionymi świątecznymi wzorami. Każdego dnia – od pierwszego grudnia do Wigilii – za malutkimi drzwiczkami kalendarza na Twoje dzieci będzie czekała słodka niespodzianka lub drobny prezent, które będą miłą zapowiedzią nadchodzących świąt. Z narzędziami marki Dremel oraz przewodnikiem krok po kroku wykonanie adwentowego kalendarza będzie dziecinnie proste!

 

 

Potrzebne narzędzia:

 • wyrzynarka brzeszczotowa Dremel Moto-Saw ze standardowym brzeszczotem do drewna (MS51) i brzeszczotem do cięć precyzyjnych w drewnie (MS52)
 • narzędzie wielofunkcyjne Dremel 3000 ze spiralną uniwersalną końcówką do cięcia (561) i zestawem precyzyjnych wierteł (628)

 

Potrzebne materiały:

 • płyta MDF o grubości 18 mm i wymiarach 73 x 50 cm (na front kalendarza)
 • 2 płyty MDF o grubości 9 mm i wymiarach 4,5 x 70 cm (na 25 par drzwiczek o wymiarach 4,5 x 4,5 cm)
 • płyta MDF o grubości 9 mm i wymiarach 73 x 50 cm (na tylną ścianę kalendarza)
 • płyta MDF o grubości 9 mm i wymiarach 8 x 50 cm (na podpórkę)
 • 25 zawiasów mosiężnych o wymiarach ok. 16 mm x 19 mm oraz odpowiednia ilość wkrętów do zamontowania zawiasów
 • 1 zawias mosiężny o długości 64 mm i odpowiednia ilość wkrętów
 • zestaw małych śrubokrętów
 • gwoździe o długości nie większej niż 20 mm
 • młotek
 • farba w wybranym kolorze

 

Krok 1

Na płycie MDF o grubości 18 mm i wymiarach 73 x 50 cm narysuj kształt choinki. Możesz posłużyć się przykładem ze zdjęcia obok. Zacznij od wyznaczenia pionowej linii na samym środku płyty – będzie to oś choinki – a następnie narysuj prostopadłe linie co 10 cm, zaczynając od dolnego brzegu płyty.

 

Na pierwszej poziomej linii od dołu zaznacz dwa punkty oddalone od osi o 14 cm (z prawej i lewej strony). Teraz połącz każdy z punktów długimi skośnymi liniami z górnym końcem osi, tak aby powstał trójkąt. Identycznie połącz górny koniec osi z miejscami styku tej samej poziomej linii z krawędziami bocznymi płyty. W trapezach, które powstały pomiędzy każdą z poziomych linii i ukośnymi liniami, narysuj przekątne, tak jak na zdjęciu powyżej.

 

Teraz na dolnym brzegu płyty zaznacz dwa punkty z prawej i lewej strony osi oddalone od niej o 11 cm, a na pierwszej linii od dołu zaznacz punkty oddalone od osi o 12 cm. Teraz połącz punkty znajdujące się po jednej stronie osi – w ten sposób wyznaczysz pień choinki.

 

Szkic jest już gotowy.

 

 

Krok 2

Narzędziem Dremel Moto-Saw z zamontowanym brzeszczotem do cięć precyzyjnych w drewnie (MS52) wytnij kształt choinki. To będzie front kalendarza adwentowego.

 

 

Krok 3

Teraz używając frontu kalendarza jako szablonu odrysuj kształt choinki na płycie MDF o wymiarach 73 x 50 cm oraz grubości 9 mm. Tak jak poprzednio zaznaczony kształt wytnij narzędziem Dremel Moto-Saw. To będzie tylna ściana kalendarza.

 

 

Krok 4

Aby przygotować drzwiczki do kalendarza, potnij dwie płyty MDF o wymiarach 4,5 x 70 cm na 25 kwadratów o bokach 4,5 cm. Do wykonania tej czynności ponownie użyj narzędzia Dremel Moto-Saw z zamontowanym standardowym brzeszczotem do drewna (MS51).

 

 

Krok 5

Wycięte drzwiczki rozłóż na froncie kalendarza w równych rzędach (zaczynając od dołu, rozmieść drzwiczki po 3, 5, 3, 4, 3, 3, 2, 1, 1 w rzędzie). Odrysuj wszystkie drzwiczki na froncie kalendarza. Wewnątrz obrysów narysuj kwadraty mniejsze o 4-6 mm. To wzdłuż tych linii będziesz wycinać otwory, które później staną się skrytkami na łakocie i inne niespodzianki.

 

 

Krok 6

Aby wyciąć w płycie kwadratowy otwór, najpierw należy wewnątrz obrysu wywiercić nieduży otwór umożliwiający dostęp do wycinanego elementu. Najlepiej wykonać tę czynność narzędziem Dremel 3000 ze spiralną uniwersalną końcówką do cięcia (561). Następnie dokładnie nad wywierconym otworem ustaw narzędzie Dremel Moto-Saw. Terazprzełóż brzeszczot do cięć precyzyjnych w drewnie (MS52) przez wywiercony otwór, a następnie zamontuj go w narzędziu. Cięcie wykonaj dokładnie wzdłuż obrysu. Po wycięciu jednego kwadratu zdemontuj brzeszczot. Wywierć niewielki otwór w miejscu przeznaczonym pod kolejny kwadratowy otwór i powtórz pozostałe czynności, tak jak poprzednio.

 

 

Krok 7

Gdy wszystkie okienka zostaną już wycięte, przymocuj małymi gwoździami tylną ściankę kalendarza wzdłuż krawędzi płyty. Przybij kilka dodatkowych gwoździ na środku choinki, omijając miejsca zakrywające kwadratowe otwory.

 

 

Krok 8

Teraz czas na przymocowanie drzwiczek. Przyłóż zawias do drzwiczek i zaznacz miejsca mocowania śrub. Narzędziem Dremel 3000 z precyzyjnym wiertłem o średnicy 1,2 mm (z zestawu 628) nawierć w drzwiczkach otwory w wyznaczonych miejscach. Następnie przykręć zawias do drzwiczek śrubokrętem. Dopiero teraz całość przymocuj do frontu kalendarza tuż przy wybranym otworze. Przed przykręceniem drzwiczek sprawdź, czy po ich zamknięciu będą w pełni zakrywały wyciętą skrytkę. Podobnie postępuj, mocując zawiasy w kolejnych drzwiczkach.

 

 

Krok 9

Teraz przymocuj podpórkę, rozpoczynając od przykręcenia zawiasu o szerokości 64 mm do węższej krawędzi płyty MDF o wymiarach 50 x 8 cm. Najpierw wywierć otwory na śruby, używając narzędzia Dremel 3000 i precyzyjnego wiertła o średnicy 1,2 mm (z zestawu 628). Przykręć zawiasy do płyty śrubokrętem. Następnie przymocuj podpórkę na środku tylnej ściany kalendarza. Wybierając miejsce, omijaj wcześniej wycięte kwadratowe otwory.

 

Podpórka powinna być nachylona pod kątem ok. 10° i pozwalać na pionowe ustawienie kalendarza.

 

 

Krok 10

Gotowy kalendarz pomaluj na dowolny kolor. Innym odcieniem farby możesz namalować świąteczne wzory.

 

 

Gotowy projekt