Krok 1

Wykop pod fundament

Z racji takiej, że grill ten jest dość masywną konstrukcją to zdecydowałem się na wykopanie rowu o głębokości 70 cm. Wymiary zewnętrzne są uwarunkowane oczywiście wymiarami podstawy i całej reszty grilla. Podłoże najlepiej wysypać podsypką.

 

 

Krok 2

Wylewka fundamentu

Gotowy dół obrabiamy szalunkiem i wylewamy betonem. Do środka można wrzucić jakieś elementy zbrojeniowe. Jako ozdobę można odbić swoją dłoń która później będzie widoczna.

 

 

Krok 3

Podstawa grilla

Po zaschnięciu fundamentu przyszedł czas na postawienie podstawy grilla. Zalecane jest murowanie z gotowych bloczków betonowych. Ja wykorzystałem na ten cel duże kostki granitowe o nieregularnych kształtach. Później miałem problem z wypoziomowaniem górnej półki.

 

 

Krok 4

Płyta paleniskowa

Do wykonania płyty paleniskowej użyłem oczywiście betonu, do którego dodałem barwnik w kolorze czekoladowym (wyszedł trochę inny kolor). Jako szalunek posłużyły mi płyty wiórowe z mebli pokojowych. W środkowej części umieściłem gotową kratkę ze starego pieca. Całość jest oczywiście zbrojona.

 

 

Krok 5

Montaż płyty paleniskowej

Gotową płytę umieściłem na podstawie grilla. Całość przykleiłem dodatkowo mrozoodpornym klejem do płytek.

 

 

Krok 6

Palenisko

Do wykonania paleniska grilla posłużyły mi kostki brukowe. Całość montowałem na klej do płytek. Ruszt kupiłem już gotowy z markecie budowlanym. Zalecałbym umieszczanie między spoinami drutów zbrojeniowych. Aczkolwiek ja tego nie stosowałem i nic się nie dzieje.

 

 

Krok 7

Zadaszenie paleniska

Tutaj również jako szalunek posłużyły mi płyty wiórowe. Cały szalunek trzeba skręcić od wewnątrz, ponieważ później mogą być problemy z jego wyciągnięciem.

 

 

Krok 8

Wykonanie zadaszenia

Jako zbrojenie użyłem resztki siatki ogrodzeniowej. Wszystko wykonane z betonu, nanoszonego ręką. Grubość ścianek powinna wynosić ok 5 cm minimum.

 

 

Krok 9

Wykańczanie zadaszenia 1

Po odczekaniu paru dni zdemontowałem szalunek. Wnętrze zadaszenia wygładziłem klejem do płytek. Powierzchnia jest teraz gładka i żadne resztki betonu nie będą się kruszyć na ruszt.

 

 

Krok 10

Wykańczanie zadaszenia 2

Jako komin posłużyła mi rura ocynkowana. Jej końce naciąłem w cienkie plastry, które później posłużyły mi jako mocowanie pod zaprawę klejową. Jako daszek posłużył dekielek z rury pcv. Całość została wykończona miedzianą blaszką.

 

 

Krok 11

Wykańczanie zadaszenia 3

Zewnętrzną część zadaszenia okleiłem kamieniem łupkowym, który nadał urok mojej konstrukcji. Tak samo wykleiłem podstawę grilla.

 

 

Krok 12

Efekt końcowy

Do uzyskania oczekiwanego efektu po roku czasu udało mi się w końcu zwieńczyć budowlę ozdobnymi drzwiczkami (również wykonanymi samodzielnie). Wewnątrz pod płytą paleniskową znajduje się popielnik na resztki z węgla. Kratkę w palenisku można oczywiście wyciągnąć. Komorę paleniskową na czas nieużywania grilla przykryłem płytą z desek.

 

 

Autor: maniekuz@wp.pl