Projekt przedstawiający drewniane szachy został wykonany przez Damiana Poniewozika i zajął pierwsze miejsce w naszym konkursie.

 

 Damian Do wykonania potrzebne są:

Materiały:

·         sklejka 38x38x1 cm

·         listewki 39x39x1 cm

·         listewki 41x1x1 cm

·         pleksi 38×38 cm

·         gałęzie ok 4 cm średnicy

·         listwa 3×3 cm

·         bejca do drewna

·         lakier bezbarwny

·         krążki filcowe do mebli

 

Narzędzia:

·         Dremel 4000

·         Dremel Versatip

·         Dremel Engraver

·         Dremel Gluegun 940

·         Dremel przystawka do cięcia po linii i kole

 

 

 
     
 czesc-1 Krok 1

 

Na sklejce rysujemy przyszłe pola szachownicy (w moim przypadku to 4,5×4,5 cm). Następnie tniemy nasze gałęzie na plasterki o grubości 1 cm (użyłem drewna orzechowego).

 

W listewkach wycinamy rowki za pomocą przystawka do cięcia po linii i kole, na głębokość 5 mm (są one nam potrzebne aby wsunąć później w nie podstawę planszy).

 czesc-2 Krok 2

 

W celu ozdobienia ukształtować i pomalować je bejcą jak na zdjęciach (nie jest to konieczne). Za pomocą palnika VersaTip wypalamy nasze pola. Następnie składamy planszę z bocznymi listewkami. Dopasowujemy wszystko do siebie. Dzięki pistoletowi GlueGun sklejamy wszystko w całość. Malujemy 32 plasterki gałęzi bejcą. Po wyschnięciu naprzemiennie przyklejamy je na pola. Teraz przyklejamy listewki tak by wystawały 5 mm powyżej całości.

 

 

 czesc-3 Krok 3

Na pleksi, przy użyciu Engravera, grawerujemy takie same pola jak poprzednio na sklejce. Lakierem bezbarwnym pokrywamy całość i wklejamy pleksi. Plansza gotowa 😉

 

   
 czesc-4 Krok 4

Z listwy tniemy różnej długości kawałki, a następnie modelujemy pionki. Połowę pionków opalamy palnikiem VersaTip gotowe pionki zabezpieczamy lakierem bezbarwnym. Po wyschnięciu od spodu pionków naklejamy filcowe krążki (by nie rysowały nam pleksi).

Gotowe! Udanej gry 😉